top of page

Роботика

100141153-ilustración-vectorial-de-una-chica-fontanero-un-robot.jpg
ezrobot.jpg
robotica_TWITTER_.jpg

Роботика је наука која се бави проучавањем начина рада, конструисањем и применом робота у различитим подручјима људске делатности.      

Другим речима, ради се о развоју артефаката који могу донекле опонашати човеково деловање.

Или понављајуће, или му даје одређену независност вештачком интелигенцијом. Неке примене роботике су:

Образовна роботика, Индустријска роботика,...

Порекло роботике

Иако морамо нагласити да етимолошки израз робот потиче од чешког „робота“, што значи „присилни рад“, усредсредићемо се на кратко објашњење његовог порекла и еволуције.

  • Старост.

    • У овом тренутку најистакнутија чињеница била је такозвана голубица Archatis, која се заснивала на лаганој дрвеној структури у комбинацији са изнутрицама животињског порекла. Резултат је био врста дрвеног голуба на погон који је успео да полети до дужине од 200 метара.

  • Средњи век.

    • Било је то време када је био корак уназад у погледу културног развоја. Религија је доминирала као једино објашњење и извор у случају било каквих невоља. Упркос томе, први покушај хуманоидног робота створио је 1206. године проналазач Al-Jazari. Овај робот је био статичан и свирао је сталну мелодију.

  • Модерно доба.

    • Идемо у модерно доба где се култ знања враћа и стога су генији попут Leonarda Da Vincija могли да покажу свој потенцијал. Његов највећи допринос овој дисциплини био је дизајн хуманоидног робота способног за померање руку 1495. године.

  • Савремено доба.

    • Најновији напредак који имамо је онај хуманоида Sophia, који је развила компанија Hanson Robotics. Ово је у стању да имитира и разговара са човеком не само захваљујући дизајну коришћене роботике, већ и укључивању учења околине путем вештачке интелигенције.

    • ​Никола Тесла и телеаутоматон
      Никола Тесла је одиграо значајну улогу, и поставио темеље за развој модерне роботике. Веровао је да ће научни напредак користити читавом човечанству. Предвидео је и успон аутоматизације и настанак вештачке интелигенције у 21. веку. За развој роботике нарочито је важан његов изум из 1898. године, заведен као патент број УС613809А под називом Method of  and apparatus for controling mechanism of moving vessels or vehicles (Метода и уређаји за контролу механизма покретних пловила или возила).

12121.png
bottom of page